При проектуванні нових і реконструкції існуючих будівель, теплоізоляційні матеріали слід розташовувати з зовнішньої сторони огороджувальної конструкції.
Утеплення стін будинку може бути зовнішнім і внутрішнім. Однак при внутрішньому утепленні стін є ряд особливостей, які потрібно врахувати. При даному способі утеплення захисна конструкція не тримає тепло. На стіні всередині будинку може з'являтися грибок, так як між теплоізоляційним шаром і внутрішньою стіною виникатиме конденсація, що несприятливо позначається на довговічності і міцності конструкції. Всі перераховані недоліки відсутні при зовнішньому утепленні стін. До того ж зовнішнє утеплення стін забезпечує більший термін служби будинку, так при такому утепленні практично відсутня можливість утворення різних грибків на стінах і & nbsp; несучі стіни будинку із зовнішнього боку додатково захищені від негативного впливу навколишнього середовища. Важливий плюс зовнішнього утеплення стін для невеликих будинків – економія внутрішнього житлового простору.
Утеплення стін із зовнішнього боку має ряд переваг:
Для утеплення зовнішніх стін рекомендується використовувати наведені нижче способи.
Багатошарова кладка (мал.1.1, мал.1.2) виконується при новому будівництві. Вона є одним з найбільш традиційних способів зведення цегляних стін.
Так як в даному випадку ремонтно-восстановтельние роботи неможливі, до утеплювача застосовуються спеціальні вимоги. Основними з цих вимог є: стійкість до деформацій і вологостійкість.
У тришарової системі утеплення стін пристрій повітряного зазору має найбільше значення в порівнянні з іншими системами, так як паропроникність зовнішнього шару з облицювальної цегли гірше, ніж паропроникність теплоізоляційного шару.
1 Несуча стіна
2 Тепловата
3 Вентиляційний зазор
4 Цегла облицювальна
5 Вентиляційні щілини
6 Элемент кріплення
Мал.1.1 Схема утеплення при багатошарової кладці Рис.1.2. Багатошарова кладка
Найбільш перспективними вважаються навісні вентильовані фасадні системи з повітряним зазором (рис.2.1, рис.2.2). Дана конструктивна система дозволяє не тільки утеплити фасад, але і застосовується просто для
облицювання і захисту огороджувальних
конструкцій, а також надає архітектурну виразність будівлі. Навісна фасадна система з повітряним зазором
називається вентильованим фасадом.
Як утеплювач у вентильованих фасадах застосовується теплуватим.
Одним з основних критеріїв вибору теплоізоляційних матеріалів для вентильованих систем є щільність матеріалу. Нижня межа щільності нанести утеплювача становить 30-50 кг / м3, а верхній 70-100 кг / м3. Це не випадкові величини. Практика показала, що це дійсно оптимальна щільність матеріалів і підбирати її необхідно в залежності від поверховості будівлі і швидкості руху повітря у вентиляційній щілини. У малоповерховому будові (1-2 поверхи) допускається застосування легких матеріалів. При збільшенні поверховості росте і щільність використовуваних теплоізоляційних плит. При висоті будівлі понад 10 метрів уже рекомендується застосування плит щільністю понад 70 кг / м3. Такі плити гнучкі і в той же час досить жорсткі, їх можна надійно зафіксувати у вертикальному положенні (вони не сповзають). Досить часто в будівельній практиці використовується двошарова ізоляція, що, в принципі, не може не вітатися, оскільки плитами другого шару теплоізоляції вдається перекрити стики плит першого шару і тим самим зменшити тепловтрати.
1 Несуча стіна
2 Тепловата
3 Захист від вітру
4 Вентиляційный зазор
5 Кронштейн
6 облицювання
7 Дюбель
Мал.2.1 Схема утеплення вентильованого фасаду. Рис.2.2 Вентилируемый фасад
Утеплювач в даному випадку кріпиться до несучої стіни дюбелями, або
вставляється в каркас (який кріпиться до стіни). Для такого фасаду краще
застосовувати теплуватим (в плитах), з щільністю від 45 до 100 кг / м ³.
Утеплювач обов'язково захищати зовні вітрозахисної супердифузійної
мембраною.
Ширина повітряного прошарку у вентильованому фасаді повинна
бути не менше 40 мм і не більше 150 мм. Оптимальна ширина повітряного
прошарку становить 60 мм (за результатами пожежних випробувань).
1 Несущая стіна
2 Клейовий шар
3 Тепловата
4 Армуюча сітка
5 Штукатурний шар
6 Фасадна краска
7 Дюбель
Мал.3.1 Схема утеплення фасаду "мокрим" методом Мал.3.2 Утеплення фасаду "мокрим" методом
Поряд з іншими способами утеплення в Україні набули популярності системи зовнішньої теплоізоляції будинків зі штукатуркою, або "мокрі" фасади. (Рис.3.1, рис.3.2). Даний спосіб утеплення часто застосовують при реконструкції та капітальному ремонті, попередньо обстеживши технічний стан утеплюється фасаду. Важливим фактором безпроблемного функціонування такої системи є міцність і надійність підстави огороджувальної конструкції, на яку монтується система. Для утеплення застосовується теплуватим, з щільністю не нижче 140 кг / м ³).